Loading Evenimente

« Toate Evenimente

  • Acest eveniment a trecut.

Festivalului Internaţional de Teatru de Tineret APOLLO

mai 9 @ 6:00 pm - mai 13 @ 1:00 pm

Apollo revine la Alba Iulia în numele Focului – tema concept a editiei din acest an

Teatre instituţionalizate, teatre independente, grupuri studenţeşti şi artişti liberi vor transforma Alba Iulia într-o cetate a artei!

Publicul va avea ocazia de a asista la reprezentaţii diverse – teatru clasic, experimental sau absurd.

Spectacolele vor fi oferite gratuit publicului şi se vor desfăşura atât în aer liber, în câteva locaţii din Cetate, cât şi în sălile de spectacol ale Casei de Cultură a Studenţilor Alba Iulia.

PROGRAM

Joi – 09.05.2019

18.30 – Ceremonie de Deschidere
Invitaţi: Joke Elbers (Amsterdam, NL)
Dan Victor (Bucureşti, RO)
Muzeul Principia

19.30 – DELART (Alba Iulia, Romania)
Soluţia – după Matei Visniec
Regia: Viorel Cioflică
Muzeul Naţional al Unirii

20.30 – SKEPSIS (Alba Iulia, Romania)
Procesul lui Prometeu- după Karel Kapec
Regia: Viorel Cioflică
Muzeul Naţional al Unirii

Vineri – 10.05.2019

17.30 – KHARKIV THEATER (Kharkov, UA)
Kharms – după Daniel Kharms
Regia: Marina Kolushkina/ Olha Zubkova
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Mare

18.50 – IMAGO (Cluj Napoca, RO)
Lecţia – după Eugene Ionesco
Regia: Elena Dimitrache
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Studio

20.00 – TEATRUL XL (Iasi, Romania)
Orchestra Titanic – după Hristo Boytchev
Regia: Vera Nacu
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Mare

Sâmbătă – 11.05.2019

17.00 – THESPIS (Timişoara, RO)
7 vieţi fără tine – Lavinia Oprescu Stoia
Regia: Lavinia Oprescu Stoia; Andreea Duteanu
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Studio

18.00 – MIRAGE (Iaşi, RO)
Simbioză – creaţie originală
Regia: Radu Mihoc
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Mare

19.15 – KATASTROFA (Livorno, IT)
Katastrofa Show – Andrea Fedi
Regia: Andrea Fedi
Poarta a III/a a Cetatii

20.00 – IL LUOGO IN BUIO – (Napoli, IT)
Furia eroică a celui care arde – după Cristian Izzo
Regia: Cristian Izzo
Poarta a IV-a a Cetatii

Duminică – 12.05.2019

12.00 – Mohamed Zakaria Soltan (Cairo, EG)
Pionieri ai teatrului egiptean
Expoziţie personală
Muzeul Naţional al Unirii/ Museikon

13.00 – Apollo – Expoziţie internaţională de afişe, ediţia a III-a.
Muzeul Naţional al Unirii

17.00 – KUBAS (Kaunas, LT)
Strigătul – L.S. Černiauskaitė
Regia: Tomas Erbrėderis
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Mare

18.30 – LA CALAMICLOWN (Girona, ES)
Extemporani – Sonia Esteba & Elisabeth Cauchetiez
Regia: Elisabeth Cauchetiez
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Studio

19.15 – Teatrul Republican Muzical-Dramatic „B.P.Haşdeu“ (Cahul, MD)
Cartierul Latin – după P. Chesnot
Regia: Emil Gaju
Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Mare

Detalii

Începere:
mai 9 @ 6:00 pm
Se termină:
mai 13 @ 1:00 pm
Sit web:
https://www.facebook.com/events/2144981425550487/

Loc de întâlnire

Cetatea Alba Carolina
Alba Iulia, România + Harta Google